Header Image

אודות

Home Page > אודות

 

תקציר

עידן רייכל – מפיק, כותב, מלחין ומבצע. במהלך 17 שנות קריירה, הפך עידן רייכל לאמן המצליח בישראל ולאחד האמנים הישראלים המצליחים בעולם, עם סיבובי הופעות בפסטיבלים ואולמות יוקרתיים באירופה, ארה"ב, דרום אמריקה, המזרח הרחוק, קנדה ואוסטרליה ושיתופי פעולה מעניינים ומעוררי גלים עם אלישיה קיז, פטריק ברואל, ויו פארקה טורה, אנדראס שול, מרתה גומז, אינדיה ארי וענקים נוספים.

כמי שעומד בראש הפרויקט של עידן רייכל הפך עידן לשגריר למען עולם מלא תקווה שבו שיתופי פעולה מוסיקליים מסירים מחיצות בין אנשים שבאים מרקעים, אמונות ותרבויות שונות.

באלבומים שיצר עד היום עם 'הפרויקט של עידן רייכל' באלבומי הסולו שלו ובפרויקטים מוסיקליים נוספים, הביא עימו רייכל תרבות מוסיקלית חדשה, הכוללת הפקה מוסיקלית ייחודית וטקסטים במגוון שפות: ערבית, גרמנית, ספרדית, אמהרית, צרפתית, עברית ועוד, שסללה את דרכה היישר למיינסטרים הישראלי וללב הקהל הרחב בארץ ומעבר לים.

רייכל הוציא במסגרת 'הפרויקט של עידן רייכל' ארבעה אלבומי אולפן, אלבום משולש, אשר כלל הופעה חיה, שירים שלא נכללו באלבומים והקלטות נדירות, שני אלבומים עם המוסיקאי ויו פארקה טורה ושלושה אלבומי סולו אחד מהם בהופעה חיה. אלבומיו יצאו לאור גם ברחבי העולם.

האלבומים שהוציא רייכל מכרו עד היום קרוב ל- 700,000 תקליטורים, יותר מ 2 מיליון הורדות דיגיטליות ועשרות מיליוני השמעות בשירותי הסטרימינג בתשלום (לא כולל אלבומים שיצאו לאור בעולם). נכון למאי 2022 מספר הצפיות בשיריו ביוטיוב עומד על 345 מיליון.

ביוגרפיה

'הפרויקט של עידן רייכל' פרץ לסצנת המוסיקה הישראלית בשנת 2002 עם שירים חדשניים, קולות חדשים ומגוונים והפקה מוסיקלית ייחודית.

הצלחתו של הפרויקט, שהגיע לכל בית בישראל ולקהל אדיר מעבר לים, משתרעת על פני 17 שנים בניצוחו של עידן רייכל שמוביל אותו למחוזות מסקרנים וחושף בפני הקהל טעמים מוסיקליים מהעולם.

עידן רייכל נולד וגדל בכפר סבא. כשכל הילדים למדו לנגן על גיטרה ופסנתר, החליט עידן ללמוד לנגן על אקורדיון ואף ניגן במקהלה.

לאחר שירותו הצבאי, עבד עידן עם אמנים שונים, ביניהם ריקי גל, עברי לידר ומיקי קם, ותרם מכישרונו להפקות שונות בהקלטות, בהופעות, בנגינה על קלידים ואקורדיון, בכתיבה ובהפקת מוסיקה.
במקביל החל עידן ליצור תיק עבודות אישי שישקף את יכולותיו וטעמו האישי ככותב, מלחין ומפיק מוסיקה והחל להקליט זמרים שונים באולפן הביתי שבנה בחצר בית הוריו. בהקלטות השתתפו כשלושים זמרים שונים, רובם בני העדה האתיופית. אהבתו לטכנולוגיה חדישה וסקרנותו הרבה לגבי שורשים מוסיקליים וכלי נגינה אותנטיים, הובילו את עידן לכיוונים ניסיוניים ושונים מן המקובל בארץ.

את "תיק העבודות" הציג עידן בפני אנשי חברת הליקון מיוזיק אשר החליטו להוציאו לאור כאלבום.

בנובמבר 2002 יצא 'בואי', הסינגל הראשון מתוך האלבום שנקרא 'הפרויקט של עידן רייכל'. השיר, בביצועם של יאיר זיו ושירן כהן, כלל שילוב של השפות עברית ואמהרית והציג קונספט מוסיקת עולם שליווה את האלבום כולו.

'בואי' הפך ללהיט בן לילה וכבש את כל תחנות הרדיו ומצעדי הפזמונים. בדצמבר 2002, אחרי סינגל אחד בלבד, יצא האלבום המלא וזינק היישר למקום הראשון במצעדי מכירות הדיסקים, שם שהה זמן רב. הסינגלים 'מדברים בשקט', 'אם תלך' ו'הנך יפה', שיצאו מאוחר יותר, זכו גם הם להצלחה גדולה. עד היום מכר האלבום למעלה מ-153,000 תקליטורים ותקליטים בישראל.

על אלבום הבכורה זכה 'הפרויקט של עידן רייכל' בתארים 'הרכב השנה' ו'תגלית השנה' במצעדים השנתיים של תחנות הרדיו רשת ג' וגלגלצ. בחמשת המקומות הראשונים של שני המצעדים דורגו שלושה משירי האלבום, כאשר השיר 'אם תלך', בביצועה של דין דין אביב, זכה לתואר 'שיר השנה'. 'אם תלך' היה גם השיר המושמע ביותר בסיכום אקו"ם לשנת 2003.

בפברואר 2003 זכה רייכל גם בפרס 'אלבום השנה' של אקו"ם ובספטמבר 2003 קטף את התואר 'איש השנה במוסיקה' ב'טקס אנשי השנה' ששודר בערוץ 2.

במקביל לעבודתו של רייכל על האלבום השני יצא הפרויקט לסיבוב הופעות ראשון ומוצלח של יותר מ- 100 הופעות ברחבי הארץ.

בדצמבר 2004 יצא 'ממעמקים', הסינגל הראשון ושיר הנושא מתוך האלבום השני של הפרויקט. השיר, בביצועם של רייכל ואבי ווגדרס וואסה, זכה להצלחה מסחררת ונכנס היישר למקום הראשון במצעדים השונים כשהוא שוהה בפסגה זמן רב.

כחודש לאחר מכן יצא האלבום 'ממעמקים' בו שאב רייכל השראה ממקורות אתניים נוספים כשהוא יוצר אלבום המשלב בתוכו את תמצית הישראליות; קיבוץ גלויות ישראלי-ערבי-אתני רב גוני.

בנוסף לשיתוף הפעולה עם האמנים שליוו אותו באלבום הראשון ובהופעות, אירח רייכל באלבום את מאיה אברהם, מיטל מעודה, מירב איתן, מירה עווד בשיר בשפה הערבית, ואת 'מלכת הזמר העברי' – כלת פרס ישראל שושנה דמארי. השילוב בין דמארי לרייכל והקשר המיוחד שנוצר ביניהם הולידו שתי בלדות מרגשות, 'עלה נישא ברוח' ו'האר את עיניו', אשר הפכו להיות השירים האחרונים שהקליטה שושנה דמארי טרם פטירתה בפברואר 2006.

לאחר צאת האלבום יצאו לרדיו הסינגלים 'יש בי עוד כוח' בביצועה של דין דין אביב, 'מילים יפות מאלה' בביצוען של כברה קסאי וליאורה יצחק, 'מכל האהבות' בביצועה של מאיה אברהם ו'שובי אל ביתי' בביצועו של אילן דמתי, תאורן המופע של הפרויקט.

גם האלבום 'ממעמקים' זכה להצלחה מסחרית עצומה וכבר ביומיים הראשונים נמכרו למעלה מ 20,000 עותקים. עד היום מכר האלבום למעלה מ 146,000 תקליטורים.

מיד לאחר יציאת האלבום, יצאו רייכל וחברי הפרויקט לסיבוב הופעות חדש אשר נפתח ב-16 הופעות ברחבי ארה"ב.

בפברואר 2005 זכה רייכל בשני פרסי אקו"ם. האלבום 'ממעמקים' נבחר ל'אלבום השנה' והשיר 'ממעמקים' נבחר ל'שיר השנה'.

באפריל 2005 החל הפרויקט את סיבוב ההופעות "ממעמקים" בישראל. למופע, אשר כלל שירים משני האלבומים, החל ביקוש רב גם מעבר לים ובמקביל להופעות בארץ הופיע הפרויקט בשנים 2005-2006 ברחבי ארה"ב, באירופה ובפסטיבלים מובילים למוסיקת עולם, ביניהם WOMAD באנגליה ובסינגפור וב-CERVNTINO במקסיקו.

בספטמבר של אותה השנה זכה הפרויקט בתואר 'הרכב השנה' ברשת ג', בגלי צה"ל ובתחנות רדיו נוספות.

ימים מרגשים עברו על חברי הפרויקט, כאשר הוזמנו להופיע באדיס אבבה שבאתיופיה בינואר 2006. הביקור הפך למסע שורשים נוגע ומרגש עבור חברי הפרויקט אבי ווגדרס וואסה וכברה קסאי ותועד לסרט הדוקומנטרי 'שחור על לבן' בבימויו של תומר היימן. שיר הנושא של הסרט 'הביתה, הלוך חזור', נכתב והולחן ע"י רייכל בהשראת המסע. השיר בוצע ע"י כברה קסאי ויצא כסינגל בספטמבר 2007 עם הקרנתו של הסרט 'שחור על לבן' בערוץ 2.

במאי 2006 זכה רייכל בפרס 'קרן לנדאו לאומנויות הבמה' על הישגיו בתחום המוסיקה הישראלית ותרומתו לקידום התרבות. את מחצית מכספי הפרס בחר לתרום לבית החולים "איכילוב" כתודה על הטיפול המסור שהעניק לשושנה דמארי בימיה האחרונים.

לאחר שהגיעו שירי הפרויקט לאוזניו של ג'יקוב אדגר, צייד הכישרונות של הלייבל האמריקאי 'Cumbancha', אשר תר אחר אמנים היוצרים מוסיקת עולם, יצא בנובמבר 2006 האלבום הבינלאומי של 'הפרויקט של עידן רייכל'. האלבום הופץ ביותר מ-60 מדינות בעולם ע"י 'Putumayo' וכלל 12 שירים ו-3 וידאו קליפים משני האלבומים של הפרויקט.

ביוני 2007 הכתיר מבקר המוסיקה של העיתון 'ניו יורק טיימס' את האלבום הבינלאומי של הפרויקט כאחד האלבומים הטובים והבולטים ביותר במוסיקת עולם שיצאו בארה"ב בשנה האחרונה.

באותו החודש הופיע הפרויקט בפסטיבל 'Summer Stage' בסנטרל פארק בניו יורק מול קהל עצום שחרג במספרו מהמותר בפארק. גם כיום נחשבת הופעה זו להופעה שמשכה את המספר הגדול ביותר של אנשים במסגרת הפסטיבל.

בנובמבר 2007 זכה הפרויקט במקום ה-19 (מתוך 150) במצעד האירופאי למוסיקת עולם.

בנובמבר 2008, יצא אלבומו השלישי של  הפרויקט 'בין קירות ביתי'. שלוש השנים אשר חלפו מאז יציאת האלבום השני, 'ממעמקים', עברו על רייכל במסעות של מפגשים מרתקים עם אמנים ויוצרים מן הארץ והעולם. כל אלה היוו לו השראה והשתלבו באלבומו החדש.
האלבום כלל שירים חדשים בעברית ובמגוון שפות נוספות (ספרדית, מרוקאית, קריאולית, סווהילית) בהפקה האופיינית והייחודית לעידן רייכל ולגלעד שמואלי, שותפו להפקה המוסיקלית של רוב אלבומי הפרויקט. הסינגל הראשון מתוך האלבום, 'חלומות של אחרים', יצא באוקטובר 2008 וכבש את תחנות הרדיו מיד עם יציאתו. האלבום 'בין קירות בית' מכר עד היום קרוב ל 109,000 תקליטורים.

באותו החודש יצא הפרויקט לסיבוב הופעות בארה"ב ובמדינות רבות בדרום אמריקה, ביניהן צ'ילה (במסגרת חגיגות ה-200 למדינה), ארגנטינה, אורוגואי וברזיל.

סיבוב ההופעות שבא בעקבות האלבום 'בין קירות ביתי' היה להצלחה מסחררת ומילא ‏ אולמות במשך ארבע שנים רצופות (2009 – 2013). במסגרת ‏ הסיבוב, השתתף הפרויקט בפסטיבל ‏'‎ישרוטל פאזה מורגנה 2009' בפארק תמנע, ואירח את משתתפות האלבום ‏השלישי, מרתה גומז מקולומביה, סומי מרואנדה ואדמה ילומבי ממאלי.

בפברואר 2009 זכה עידן רייכל, יחד עם המעבדים גלעד שמואלי ואסף דר, בפרס 'הישג השנה' של אקו"ם לשיר 'חלומות של אחרים' אותו הלחין, חיבר וביצע. באותה השנה זכה גם בתואר 'איש העשור במוסיקה' של תחנת הרדיו גלגלצ והאלבום הראשון נבחר ל'אלבום העשור'. במצעד של ערוץ 24 וגל"צ זכה 'הפרויקט של עידן רייכל' בתואר 'הרכב העשור' והשיר 'ממעמקים' נבחר להיות 'שיר העשור'.

הפרויקט זכה גם להיות 'ההרכב המושמע ביותר', והשיר 'שאריות של החיים' נבחר ל'שיר המושמע ביותר' במצעד ההשמעות השנתי 2009 של מדיה פורסט.

בינואר 2010 הופיע רייכל עם הזמרת, זוכת הגראמי, אינדיה ארי בוושינגטון לפני הנשיא אובמה ביום מרטין לותר קינג.
בספטמבר של אותה השנה נבחר שוב הפרויקט ל'הרכב המושמע ביותר' במצעד השנתי של מדיה פורסט.

במהלך 2010 ו-2011 יצא עידן לשני סיבובי הופעות בארה"ב עם אינדיה ארי, ובדצמבר 2010 הופיעו השניים באוסלו נורווגיה בטקס הענקת פרס נובל לשלום.

במהלך יוני 2011 הופיעו השניים גם במסגרת פסטיבל האופרה במצדה במופע משותף חוצה ז'אנרים ובעל ‏רלוונטיות כלל עולמית בשם 'Open ‎Door‎'‏ (דלת פתוחה).

במקביל המשיך הפרויקט בהופעות ברחבי העולם, בין היתר בפסטיבלים בדרום אמריקה.

בשנת 2011 יצא הסינגל 'אימא אבא וכל השאר' מתוך הפרויקט 'עוד מעט נהפוך לשיר', התכנית המיוחדת של גל"צ ליום הזיכרון.

ביולי אותה השנה יצא האלבום המשולש 'הביתה, הלוך חזור' אשר כלל 38 שירים בהם ביצועים מהופעות ללהיטי הפרויקט, קטעים נדירים, ביצועים שטרם ראו אור, שירים חדשים ושירים שמעולם לא יצאו על גבי דיסק. האלבום המשולש מכר עד היום למעלה מ-76,000 תקליטורים.

לרגל פסטיבל 'ישרוטל פאזה מורגנה 2011' שב הפרויקט והופיע בהפקה מיוחדת  לפסטיבל. במסגרת ההופעה, שכללה 30 נגנים על הבמה, אירח הפרויקט את הזמרת מאיירה אנדרדה מקובה, הכנרת קארן בריגס מארה״ב והזמרת מונטלפ מאפריקה.

בינואר 2012 הלחין רייכל שיר שכתב נשיא מדינת ישראל שמעון פרס 'עיני ביתא ישראל'.

מפגש מקרי בשדה תעופה בברלין, הביא לחיבור בין רייכל ובין הגיטריסט ממאלי ויו פרקה טורה (בנו של עלי פרקה טורה האגדי). ההרכב The Touré-Raichel Collective הוציא בפברואר 2012 את אלבום הבכורה 'The Tel-Aviv Session' שהוקלט כולו כחלק מג'ם סשן שניגנו השניים באופן חופשי. האלבום הגיע למקום הראשון ברשימת האלבומים המושמעים ביותר בקטגוריות מוסיקת העולם ב iTunes ולווה בסיבוב הופעות רחב בארה"ב ובקנדה ומאוחר יותר באותה השנה גם באירופה.

בשנים 2010 – 2012 שימש עידן רייכל כמנהל האומנותי של פסטיבל מוסיקת עולם באופרה הישראלית. במסגרת ‏הפסטיבל שילב רייכל הופעות של  מוסיקאים מכל רחבי העולם ביניהם: אנה מורה (זמרת "פאדו" פורטוגזית), ‏הצמד אמדו ומרים, ריצ'רד בונה, קונצ'ה בויקה, המקהלה הבולגרית 'מסתרי הקול הבולגרי', ליידי סמית' בלאק ממבזו, ויו פארקה טורה (איתו הקליט עד היום 2 אלבומים) ואינדיה ארי.

באוגוסט 2012 נבחר רייכל לאחד מהאנשים המשפיעים במזרח התיכון ע"י CULTURE&HUFFPOST ARTS ארה"ב.

בסוף שנת 2012 יצא 'הפרויקט של עידן רייכל' לסיבוב הופעות מיוחד באפריקה ובהודו.

בינואר 2013 הוקרן בערוץ 2 הסרט 'הביתה, הלוך חזור' אשר ליווה מסע הופעות של הפרויקט.

במרץ 2013, אחרי שני הסינגלים 'עכשיו קרוב' ו'בלילה', אשר זכו לתשבחות מרגשות ולאינספור השמעות, יצא 'רבע לשש', אלבום האולפן הרביעי של 'הפרויקט של עידן רייכל'.

כמו תמיד העניק רייכל את מלוא כישרונו ואירח אמנים מיוחדים. גדול זמרי הקונטרה טנור בעולם כיום, אנדראס שול, בשיר ראשון בשפה הגרמנית שיצא בישראל, אנה מורה האגדתית, אחת מזמרות הפאדו החשובות בפורטוגל, בשיר משותף עם רייכל בעברית ובפורטוגזית, ויו פארקה טורה איתו שיתף רייכל פעולה באלבום טורה רייכל קולקטיב, מירה עווד המוכשרת, ששיתפה פעולה גם בעבר עם הפרויקט, בשיר בשפה הערבית ומרתה גומז שהושמעה לראשונה בישראל בעקבות שיתוף הפעולה עם רייכל בשיר Todas Las Palabras. עוד חזרו לפרויקט עידן חביב עם השיר 'בלילה', לאחר שביצע בעבר את השיר של הפרויקט 'אימא, אבא וכל השאר' ואמיר דדון לאחר שיתוף הפעולה שחשף את קולו המיוחד 'בשאריות של החיים'.

כמו תמיד שילב רייכל גם קולות חדשים באלבום, ביניהם: תמיר נחשון, בשיר 'עכשיו קרוב', שהגיע לפרויקט באמצעות פגישה מקרית עם רייכל בבר תל אביבי, ישי ריבו זמר דתי שריגש את רייכל בסיפורו האישי וכישרונו, ליאת ציון ועוד ועוד. בהמשך השנה יצא האלבום, שכלל 16 שירים, גם בארה"ב ובאירופה. בספטמבר 2013 יצאה לאור גרסתו האינסטרומנטלית של האלבום בפלטפורמות הדיגיטליות.

ב-2013 נבחר רייכל להופיע מול הנשיא אובמה בביקורו הרשמי בישראל. באותה השנה התארח רייכל בהופעתה הראשונה של אלישיה קיז בארץ.

באוקטובר 2013 יצא הפרויקט לסיבוב הופעות ארוך ויוקרתי בארה"ב ובקנדה.

בסיכומי אותה שנה נבחר הפרויקט ל'הרכב המושמע ביותר' במצעד ההשמעות השנתי של מדיה פורסט, עידן נבחר ל'איש השנה במוסיקה' של גלגל"צ ו-ynet ובמצעד השנתי נבחר השיר 'בלילה' ל'שיר השנה' כאשר השיר 'עכשיו קרוב' הגיע למקום השני.

האלבום 'רבע לשש' כיכב בעשרת האלבומים הנמכרים ביותר באייטונס העולמית, צעד תשעה חודשים בראש מכירות האלבומים בישראל ומכר עד היום 123,000 תקליטורים.

נובמבר 2013 היה חודש מיוחד עבור רייכל אשר הפך לראשונה לאבא עם לידת בתו, פיליפה הלנה דמאריס רייכל, אותה הביא לעולם עם זוגתו דמאריס דויבל.

בפברואר 2014 זיכה האלבום 'רבע לשש' את רייכל בפרס 'מלחין השנה' בטקס פרסי אקו"ם. את כספי הפרס תרם לפנימיית הדסים בה היה מדריך בצעירותו.

באותו החודש יצא רייכל לסיבוב הופעות אינטימי ברחבי אירופה, ומיד עם חזרתו התחיל בסיבוב הופעות בארץ עם 'רבע לשש' המופע החדש שבעקבות האלבום. המופע זכה להצלחה מסחררת ונחשפו אליו למעלה ממאה אלף צופים בישראל. הפרויקט יצא עם המופע לסיבוב הופעות בינלאומי נוסף, הפעם בארה"ב, קנדה ומקסיקו.

ביוני 2014, נבחר רייכל לאחד מחמישים היהודים המשפיעים בעולם על ידי העיתון ג'רוזלם פוסט. באותו החודש הוציא רייכל סינגל והפעם בשפה הצרפתית – 'Petit Roi' בביצועו של צחי הלוי.

סיבוב ההופעות הנוכחי הגיע לשיא חדש כאשר, ביוני 2014, קיים הפרויקט, בשיתוף עמותת 'יותר' של האגודה למען החייל, הופעה מרגשת במיוחד בפארק הירקון בתל-אביב בפני קהל של 20,000 חיילים.

במסגרת הסיבוב שב והופיע הפרויקט בפסטיבל האופרה במצדה בהופעה בלתי נשכחת בה ‏התארחו מרתה גומז מקולומביה, ויו פרקה טורה ממאלי ואדמה בילורו מבוריקנה פאסו (חוף השנהב). ‏

בספטמבר 2014 זכה רייכל בתואר 'איש השנה במוסיקה' במצעד השנתי של גלגל"צ בפעם השנייה ברציפות ו'הפרויקט של עידן רייכל' זכה בתואר 'הרכב השנה' במצעדים של וואלה, מאקו, ערוץ 24 ובתחנות האזוריות. באותו החודש יצא ההרכב לטור נוסף באירופה.

שיתוף הפעולה עם אלישיה קיז בהופעתה בארץ הבשיל לידידות עמוקה שהובילה להופעה משותפת נוספת, הפעם מול 70,000 איש בסנטרל פארק בניו יורק. יחד עם המוסיקאי הפלסטיני עלי עמר שלקח חלק במופע, העבירו השלושה מסר עוצמתי לשלום שזכה לחשיפה נרחבת ברחבי העולם. השלושה ביצעו את השיר 'We Are Here' שנכתב במיוחד למופע שהתקיים במסגרת Global Citizen festival 2014.

במהלך חודש אוקטובר 2014 יצא הפרויקט לראשונה לסיבוב הופעות במזרח הרחוק במדינות טייוואן, דרום קוריאה ויפן.

בנובמבר 2014 זכה רייכל בפרס Role Model של MTV ואלישיה קיז הכינה עבורו וידאו מיוחד בו בירכה אותו על הזכייה החשובה.

בנובמבר 2014, במקביל לעבודתו עם הפרויקט, הוציא רייכל את האלבום השני עם המוסיקאי ממאלי, ויו פארקה טורה, אותו הקליטו השניים בפריז. בעקבות האלבום 'The Paris Session' יצאו השניים לסיבוב הופעות עולמי אשר כלל 14 הופעות ברחבי ארה"ב, ביניהן הופעה בניו יורק, וזכו לתשבחות וביקורות רבות שכללו סיקור בעיתון הנחשב 'The New York Times'.

את ינואר 2015 פתח רייכל בהופעה בבית האופרה בפריז עם הזמר הצרפתי הידוע פטריק ברואל והזמר המרוקאי יונס בהופעה מרגשת של שלושתם, בה ביצעו שיר שהלחין רייכל בעקבות האירועים הקשים באותם ימים בצרפת.

לאורך שנת 2015 המשיך רייכל להופיע עם הפרויקט ובמופעי פסנתר עם אורחים ברחבי העולם.

במאי 2015 התרחבה המשפחה כאשר לעידן ולדמאריס נולדה בתם השנייה, סלומה סזריה דמאריס רייכל.

ביוני 2015 אירח 'הפרויקט של עידן רייכל' את הזמר אנטוניו ז'מבוחו מפורטוגל ואת הזמרת דנאי סוורז מקובה בסוף שבוע בינלאומי שהתקיים באמפי אשדוד ובהאנגר 2 בתל-אביב.

במהלך חודש אוגוסט 2015 הופיע רייכל בפסטיבלי מוסיקה נחשבים בגרמניה במופע משותף עם גדול זמרי הקונטרה טנור הגרמני, אנדראס שול. את המופע הם קיימו פעמים נוספות גם בתל-אביב במהלך חודש נובמבר של אותה השנה.

בספטמבר 2015 זכה רייכל בתואר 'ההרכב המושמע ביותר' לשנת תשע"ה ובכל העשור האחרון בטקס פרסי מדיה פורסט. באותו החודש יצא אלבומו הראשון 'הפרויקט של עידן רייכל' על גבי תקליט ויניל.

במהלך ספטמבר הופיעו רייכל והפרויקט בפסטיבל מיטו במילאנו, איטליה, עם הזמרת האגדית אורנלה ואנוני.

רייכל המשיך גם את הופעותיו עם ויו פארקה טורה במסגרת הטורה רייכל קולקטיב, השניים הופיעו יחד בישראל ובפסטיבל הנחשב La Villette בפריז.

במהלך חודש דצמבר 2015 יצא 'הפרויקט של עידן רייכל' לסיבוב הופעות של שלושה שבועות ביפן.

באותו החודש השתתף רייכל בפרויקט 'United Pianos' של המשלחת הישראלית לאו"ם, תחת הכותרת 'Lets Speak More Music'. בפרויקט לקחו חלק 11 פסנתרנים מוכרים מ-11 מדינות ברחבי העולם אשר ביצעו יחד את היצירה 'פטר והזאב' של פרוקופייב. הפרויקט הונצח בוידיאו שהופץ במטרה לקדם סובלנות ואחדות באמצעות מוסיקה.

מאז יציאת אלבומו 'רבע לשש' ולידת בנותיו החל רייכל לעבוד על אלבום חדש אותו יצר באולפן הביתי בבית הוריו, שם יצר גם את אלבומו הראשון. הפעם, במקביל לפעילותו במסגרת הפרויקט, יצר רייכל אלבום סולו מתוכו יצאו הסינגלים המצליחים 'מעגלים','לפני שייגמר', 'היד החמה' ,'געגוע' ו 'בחמש שניות' אותו כתב בהשראת דבריו של לוחם סיירת מטכ"ל, סא"ל עמנואל מורנו ז"ל. בשיר ניגן על סינטיר המוסיקאי המרוקאי Hassan Hakmoun.

האלבום החדש אשר נקרא 'היד החמה' יצא לאור בישראל ב-3 בדצמבר 2015 וברחבי העולם ב-22 בינואר 2016. לאור ההזמנות המוקדמות בישראל הגיע האלבום למעמד של אלבום זהב עוד בטרם יציאתו וארבעה חודשים לאחר יציאתו, באפריל 2016, הגיע למעמד של אלבום פלטינה עבור מכירותיו בישראל בלבד. ביוני 2016 יצאה לאור גרסתו האינסטרומנטלית של האלבום בפלטפורמות הדיגיטליות.

בחודשים פברואר-מרץ 2016 יצא רייכל לסיבוב הופעות ארוך באירופה במהלכו הופיע באולם ה'קונצרט האוס' האגדי של וינה, במופע שהיה סולד אאוט.

ב-8 במאי 2016 קיבל רייכל את אות 'הגיבור האלמוני' ממרטין לות'ר קינג השלישי, בנו של מנהיג זכויות האדם האייקוני ד"ר מרטין לות'ר קינג. זו הפעם הראשונה שהפרס הוענק מחוץ לארה"ב ולמי שאינו אזרח אמריקאי. רייכל קיבל את הפרס על תרומתו לבניית גשרים בין תרבויות ופעילותו לקירוב הלבבות בין עדות ומגזרים שונים בחברה.

ביום העצמאות ה-68 למדינת ישראל שודר ספיישל עידן רייכל ברשימה ארוכה של תחנות רדיו אזוריות, כשבראשן רדיו 102, ובאתר Ynet ובו 30 השירים האהובים ביותר שנבחרו על ידי הקהל מ-15 שנות פעילותו המוסיקלית של רייכל. השיר 'ממעמקים' הגיע למקום הראשון כאשר בעקבותיו במקום השני צועד 'חלומות של אחרים' ובמקום השלישי 'אם תלך'.

ביוני 2016 יצא רייכל לסיבוב הופעות נוסף בארה"ב. עם שובו ולאחר 20 מופעי הרצה שאליהם נמכרו מראש כל הכרטיסים, התקיים באמפי שוני שבוע מופעי בכורה של מופע הסולו שלו 'רייכל – פסנתר – שירים' אשר נולד בעקבות האלבום 'היד החמה'.

ב-7 ביולי 2016 הוענק לרייכל אות 'טיפוח הקשר בין ישראל לתפוצות באמצעות האומנות' ע״י ארגון בני ברית העולמי. האות הוענק לו במעמד טקס הענקת 'הפרס לעיתונאות של המרכז העולמי של בני ברית למצוינות בסקירת התפוצות בתקשורת הישראלית ע"ש וולף והילדה מטסדורף'.

במקביל לסיבוב ההופעות התארח רייכל בהופעתו של הזמר היווני הידוע ניקוס ורטיס בישראל בספטמבר 2016. באותו החודש הופיע 'הפרויקט של עידן רייכל' על סט באולפני קולנוע בעיר סופיה בהופעה מיוחדת בה התארחו מרתה גומז וכן נגנים בולגריים מקומיים בכלי נגינה מסורתיים.

הופעה ייחודית נוספת התקיימה בסופו של אותו חודש כאשר עידן רייכל, יחד עם חברים מהפרויקט, ביצעו משיריו של רייכל יחד עם התזמורת הסימפונית ירושלים, באירוע שציין 50 שנה לקרן לירושלים.

באוקטובר 2016 בחר הצמד האיטלקי הידוע Mina and Celentano להקליט גרסה איטלקית לשיר 'מעגלים' (מתוך אלבום הסולו של רייכל 'היד החמה'). השיר שנקרא Amami Amami יצא לאור כסינגל הראשון מאלבום משותף של השניים מזה עשרים שנה, זכה להצלחה והגיע למקום הראשון באייטונס האיטלקי.

כחלק מסיבוב הופעות בדרום אמריקה, בנובמבר 2016, התקיימו מספר הופעות של רייכל וחברים מהפרויקט בליווי תזמורת מבואנוס איירס בשם 'Ensemble 21' מלבד ההופעות בארגנטינה התקיימו הופעות גם בברזיל ובאורוגוואי ולכולן אזלו הכרטיסים מראש.

בנובמבר 2016 שודרה בערוץ 1 התכנית 'סיבה למסיבה' בה התארח רייכל לצד נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, מר שמעון פרס ז"ל, זה היה הריאיון האחרון שמר פרס נתן לפני פטירתו. בדצמבר של אותה השנה זכה לחן נוסף של רייכל לגרסת כיסוי, הפעם בשפה הפרסית, כאשר הזמרת האיראנית Golazin שחררה גרסה של השיר Deus Sabe הנכלל באלבום 'רבע לשש'.

בסוף שנת 2016 נבחר האלבום 'היד החמה' ע"י J.P. Morgan, הבנק הגדול ביותר בארה"ב, כאחד מה'אלבומים, ספרים, חוויות' המומלצים שלהם לשנת 2017.

בינואר 2017 יצא הסינגל החדש 'גלגל מסתובב' ובעקבותיו, במאי 2017 הגיע הסינגל 'אהבה כזו' שלביצוע שלו בחר רייכל את זהבה בן.

בפברואר 2017, רגע לפני יציאתו של רייכל לסיבוב הופעות ארוך ברחבי אירופה וארה״ב, התקיים במוזיאון תל ‏אביב לאמנות ערב גאלה חגיגי, במסגרת תערוכת הדגל של המוזיאון – 'בנוגע לאפריקה: אמנות עכשווית ואפרו-‏פוטוריזם'. במהלך הערב הוענק לרייכל, אות הוקרה מיוחד על תרומתו לקירוב לבבות בין תרבויות באמצעות ‏מוסיקה.‏

במקביל  הפך סיבוב ההופעות 'רייכל – פסנתר – שירים'  להצלחה מסחררת. המופע, בו הגשים רייכל את חלומו לפגוש את הקהל מקרוב ולחשוף את השירים אותם כתב בלבושם הראשוני כשהוא מלווה  את עצמו בפסנתר ומנגן בכלים נוספים, נפרס על פני כ-150 מופעים באירופה, ארה״ב, דרום אמריקה וכמובן בישראל, בה התקיימו גם 17 מופעים באמפי שוני.

רייכל תיעד את כל מופעי אמפי שוני ובחר מתוך ההקלטות את הביצועים המרגשים והטובים ביותר, כך נולד אלבום חדש בן 36 שירים הכולל את 'להישאר'- קטע אינסטרומנטאלי חדש, ביצועים ללהיטיו הגדולים ולשירים שהלחין לאחרים, ובנוסף, גרסאות מיוחדות חלקן מתוך חדר החזרות וחלקן בביצוע תזמורתי. את האלבום בחר רייכל לסיים עם שיר חדש – 'לסלוח ולשכוח'.

האלבום החדש יצא לאור בספטמבר 2017 וסיבוב ההופעות נחתם בסדרת הופעות רצופה באמפי שוני באוקטובר 2017. ביוני 2018, הגיע האלבום למעמד של אלבום זהב.

בנובמבר 2017 התקיים טקס פרסי הגראמי הלטיני. בין המתמודדים בקטגוריית 'אלבום השנה' נכלל אלבומה של הזמרת הקובנית דנאי סוארז שבאלבומה נכללת גרסת דואט שלה עם רייכל לשיר 'עכשיו קרוב' – 'closer now' שיצא במסגרת האלבום 'רבע לשש'.

במהלך חודש פברואר 2018, הוציא רייכל סינגל בשם 'ואם תבואי אליי' אותו הוא כתב והלחין. השיר הופק ועובד בשיתוף פעולה עם המפיק המוזיקלי נועם עקרבי.

במהלך חודש מאי 2018, הוציא רייכל סינגל בשם 'בראשית'. השיר נכתב במהלך נסיעותיו של רייכל בעולם ובהשראת המפגשים שלו עם אנשים מרחבי הודו ואפריקה. את השיר מלווה וידאו קליפ של אמנית החול אילנה יהב.

בין ה-31 במאי ל-10 ביוני 2018, התקיים פסטיבל רב תחומי, פרי חזונו של רייכל, באמפי לייב פארק בראשל"צ. הפסטיבל, שנמשך עשרה ימים, שילב מוסיקה, קולינריה ואומנות לצד סדרת מופעים, מצומצמת ובלעדית לפסטיבל, של הפרויקט של עידן רייכל בהרכב חדש. הרעיון לפסטיבל נולד אצל רייכל מתוך רצונו לחלוק עם הקהל הגדול שלו תחומים מהם הוא נהנה באופן אישי. בימי הפסטיבל הוקם בפארק מתחם בתחום הקולינריה בניצוחו של  השף  פורץ הדרך יובל בן נריה אשר מוביל בשנים האחרונות את הסצנה הקולינרית בישראל, תערוכת צילומים של הצלם זיו קורן, הידוע בתיעוד דוקומנטרי נועז ועוצר נשימה בארץ ובעולם. ובמה בה נחשף הקהל להופעות של מוסיקאים מרתקים ביניהם – יוסי פיין ובן איילון, שירן, רבע לאפריקה ודי גאסן טריו.

לאור ההצלחה, התקיים הפסטיבל בפעם השנייה במהלך חודש ספטמבר 2018.

במהלך חורף 2018 השתתף רייכל ב"פריסטייל פסטיגל" שהתבסס על יצירותיו מתחילת הקריירה עד והיום.

ב-31 בינואר 2019 הוציא רייכל את אלבומו החדש 'ואם תבואי אליי'.
שיר הנושא של האלבום – 'ואם תבואי אליי' – אשר יצא לאור במהלך חודש פברואר 2018, הפך לאחד מהלהיטים הגדולים ביותר של רייכל עם קרוב ל 26 מיליון צפיות ביוטיוב והסינגלים מהאלבום צברו כבר יותר מ-51 מיליון צפיות ביוטיוב.
באלבום עשר רצועות מתוכן יצאו לאור במהלך השנתיים שקדמו ליציאת האלבום הסינגלים: 'גלגל מסתובב', 'אהבה כזו עם זהבה בן', 'ואם תבואי אליי', 'בראשית', 'למה זה מגיע לנו עם ברי סחרוף' ו'את לא נשארת לבד'.
האלבום החדש שיקף את השלב הבא במסע אישי שהחל קרוב לשלוש שנים טרום יציאתו ושילב, לצד מוסיקאים מיפן, בולגריה, אתיופיה, קובה והודו ושיתופי הפעולה עם ברי סחרוף וזהבה בן, גם שיתופי פעולה עם הגיטריסט האפריקאי הווירטואוז Bombino, המועמדת הקובנית לפרסי הגראמי Danay Suarez, וגם שיר חדש עם ההרכב החדש של הפרויקט של עידן רייכל.
לתקליטור האלבום צורפו 10 גלויות עם ציוריו של האמן האתיופי Gashahun Kassahun ומילות השירים.

יציאתו לאור של האלבום לוותה בארבע הופעות שהתקיימו בהיכל מנורה בתל-אביב, אליהן אזלו כל הכרטיסים מראש, ובסיבוב הופעות בינלאומי נרחב במהלך חודש מרץ 2019 באיטליה, הולנד, שוויץ, צרפת, אוסטריה וארה״ב.

לרגל יום העצמאות, באפריל 2019, יזמה גלגלצ את הפקת השיר 'שבט אחים ואחיות' בו השתתפו ממיטב אמני ישראל. השיר שהולחן על ידי רייכל זכה לפופולאריות עצומה וצבר כבר למעלה מ-27 מיליון צפיות ביוטיוב.

עוד השנה – 'בואי' – אחד מהשירים הפופולאריים והמוכרים ביותר של רייכל בוצע על ידו, על ידי מוסיקאים מהפרויקט ועוד בתחרות האירוויזיון ה-64 שהתקיימה בישראל במהלך חודש מאי 2019.
באותו החודש הוציא רייכל את השיר 'עכשיו נשארנו שנינו'.

במהלך החודשים יוני ויולי 2019 התקיים הפסטיבל של רייכל בפעם השלישית והפעם מעבר להופעות בלייב פארק ראשון לציון התרחב הפסטיבל לסבב הופעות ברחבי הארץ בערים: כרמיאל, באר שבע וירושלים. בעקבות הביקוש התקיים בספטמבר 2019 הסבב הרביעי של הפסטיבל בפארק ראשון לציון.

בסיכומי העשור במוסיקה העברית, אשר נערכו באותו החודש, נבחר הפרויקט של עידן רייכל בתואר 'הרכב העשור' בתחנת הרדיו 'כאן ג'.

באוקטובר 2019 יצא לאור השיר החדש 'כתוב מלמעלה'.

בשנת 2020 הוציא רייכל את השירים Faker Libi – Corona Quarantine בביצועו, 'למה ככה עצובה' בביצועו עם סתיו בגר ואת 'מכל הכוכבים בלילה' עם איל גולן.

במרץ 2021 הפכו עידן וזוגתו דמאריס להורים לארבעה עם לידת שני בנים תאומים.

ביום העצמאות 2021 יצר רייכל עם שידורי 'קשת 12' את הפורמט 'הכוכבים של צה״ל' עם להקת הפרויקט בו התארחו חיילים וחיילות קרביים שהפכו לערב אחד ומיוחד לזמרים של המופע המרכזי של ערב יום העצמאות.

ב- 30/5/2021 הוענק לרייכל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן על תרומתו הייחודית לעולם המוזיקה הישראלי והבינלאומי.
פרופ' אריה צבן, נשיא האוניברסיטה אמר לרייכל בשיחה משותפת של השניים: "אנו מתכבדים להעניק לך תואר דוקטור לשם כבוד. התואר מוענק לך במלוא הערכה והוקרה על פעילותך ועל תרומתך הייחודית למוזיקה הישראלית. שילוב רובדי תרבות מגוונים הינו סימן ההיכר של פועלך, ואתה משכיל לשלב מגוון אנושי רחב בפרויקטים בהובלתך".

בחודש מאי התקיימה גם הצגת הגאלה להצגה המוסיקלית 'חלומות של אחרים' בה משובצים קטעים מתוך שיריו הרבים של עידן רייכל כחלק מהעלילה העוסקת בהגשמת חלומות, דימוי עצמי הצלחה וכישלון. ההצגה הופקה על ידי 'תיאטרון השעה הישראלי לילדים ונוער', העוסק בנושאים חברתיים בחברה הישראלית, תוך חשיפת הדור הצעיר לתכנים איכותיים, מעוררי מחשבה ודיון המופיעים על סדר היום הציבורי.

במחצית הראשונה של שנת 2021 הוציא רייכל את השירים 'מתגעגעת אותך' עם עדן בן זקן (ינואר) ו'ככה מיום ליום' (מאי).
ביולי 2021 יצא לאור הסינגל – שושנה דמארי ועידן רייכל 'ספרי תמה תמימה' –זמן קצר לפני מותה (2006) הקליטה דמארי עם רייכל את השיר התימני 'ספרי תמה תמימה' אותו ביצעה בתחילת דרכה. ההקלטה לא ראתה אור מעולם. לכבוד הסרט 'המלכה שושנה' ליוותה התזמורת הסימפונית ירושלים את ההקלטה, וזו נכללת בסרט ויצאה בליווי קליפ.

באותו החודש יצא גם הסינגל של דולי ופן עם עידן רייכל 'להאמין'.

לרגל פסטיבל המחול כרמיאל ה-34 שהתקיים בסוף יולי 2021 הוציא הפסטיבל גרסה מיוחדת בביצועו של רייכל לשיר 'מעגלים'. (עיבוד והפקה מוסיקלית: יונתן ביטון, לירז זרחיה, אור שיש). רייכל נבחר להשתתף כאורח הכבוד במופע הנעילה של הפסטיבל שנקרא 'מעגלים' והתקיים באמפיתיאטרון של כרמיאל עם כ-1500 רקדנים.

בספטמבר 2021 יצא לאור בפלטפורמות הדיגיטליות אלבום הופעה חיה של עידן רייכל בליווי התזמורת הסימפונית Ensamble Sinfonico 21 Orchestra מבואנוס איירס. באלבום 23 קטעים עם מיטב השירים מהרפרטואר הרחב של רייכל אשר הוקלטו בבואנוס איירס במסגרת ההופעות שערך רייכל עם התזמורת הסימפונית בארגנטינה.

בנובמבר 2021 הוציא רייכל את הסינגל "אבן על אבן" (רגע של אושר) אשר זכה גם לביצוע אקוסטי ולרמיקס.

את שנת 2022 פתח רייכל עם הקלטה חדשה לשיר "מכל הכוכבים בלילה" בביצועו ובמרץ יצא הסינגל "כמה שרחוק" של הפרויקט עם יונתן אברהם, אשר זכה בשיר של רייכל בתוכנית "הכוכבים של צה"ל" ששודרה בערב ביום העצמאות 2021.

באפריל הופיע רייכל עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בשלושה מופעים מיוחדים שהתקיימו בהיכל התרבות בתל-אביב.
בערב יום העצמאות השנה הופק ושודר בפעם השנייה הפורמט ״הכוכבים של צה״ל״ שיצר רייכל עם שידורי ״קשת 12״ ובו התארחו גם הפעם חיילים וחיילות קרביים שהפכו לערב אחד לזמרים.

בתחילת מאי יצא לאור שיתוף פעולה של הפרויקט של עידן רייכל עם מרגלית צנעני עם השיר "על הספסל שבשכונה".
במקביל החל רייכל בחזרות לקראת מופע חדש של הפרויקט אשר הופעת הבכורה שלו התקיימה ב- Live Festival ב-31/5/2022. הפסטיבל, פרי חזונו של רייכל, מתקיים זו הפעם החמישית במשך שמונה ימים רצופים באמפי LIVE פארק ראשון ומשלב מוסיקה, קולינריה ואמנות.